Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonu, bir evin hem görsel hem de kullanım açısından şık ve konforlu haline ulaşması için seçilen ve atılan adımların tümüdür. Odaların teker teker özel bir yaşam alanına dönüştürülmesi ve her odanın kullanım alanına uygun olarak tasarlanması huzurlu ve konforlu bir yaşam için oldukça gereklidir. Hem ruhen hem de fiziksel olarak rahat bir mekân oluşturmak için odaların kullanım alanlarına uygun eşya ve materyal seçimi önemlidir. Bunların başında çocuk odası dekorasyonu gelir.

Çocuk odası dekorasyon fikirleri çocuk sayısına, cinsiyetine ve çocuğun tarzına uygun olarak oluşturulur. Çocuk odası dekorasyonu çocukların rahat edebilecekleri, özel bir alana sahip olduklarını hissedecekleri, rahatça ders çalıştıkları ve arkadaşları ile sosyal bir alan yaratabilecekleri ferah ve rahat bir tarzda yapılmalıdır.

Çocuk Odası için Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocuk odası için perde seçimi odada renkli, canlı ve enerjik bir atmosfer oluşturabilmek adına oldukça önemlidir. Perdeler bir çocuk odasında en çok göze çarpan ve etkili bir fon oluşturan bir dekorasyon ürünüdür. Öncelikle çocuk odası boyutu göz önüne alınmalıdır. Çok küçük bir çocuk odası için çok figürlü veya büyük desenli perdeler yerine daha sakin ama canlı ferah ve enerjik renklerde bir perde uygun olacaktır. Geniş bir çocuk odası için alternatifler desen ve materyal olarak daha fazladır. Çocuğun sevdiği bir karakter veya tarzına uygun bir desen büyük bir çocuk odasında özgürce kullanılabilir.

Odanın aldığı ışık da dekorasyon oluşturmada bir başka ölçüttür. Işığın bol olduğu geniş pencereleri olan bir odada istenilen koyulukta ve bir çocuk odasının enerjisine uygun renklerde perde seçimi yapılabilir. Ancak küçük pencereler veya az ışık alan bir cephedeki oda için daha ince ve açık renkte perde kullanılabilir.

Küçük çocuk odası dekorasyon fikirleri doğrultusunda perde seçimi yapmanın en önemli adımı güvenli olmasıdır. Perdenin iplerinin olmaması gibi güvenli kumaşlar seçilmesi oldukça önemlidir. Büyük çocuklar için perde seçimi ise yine aynı güvenli materyaller kullanılmış olarak odanın tarzına ve büyüklüğüne uygun, uzun süre sıkılmadan kullanabileceği renk ve desende olmalıdır.

Çocuk Odası için Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk odası için perde seçiminde dikkat edilmesi gereken adımlar şunlardır;

 • Çocuk odası perde seçiminde en önemli adım güvenli malzemelerden oluşmasıdır. Destekleyici aparatlar ve süsleme için kullanılan ipler çocukların güvenlikleri açısından risklidir.
 • Çocuğun yaş ve cinsiyetine uygun seçimler yapılmalı ve sevdiği tarza uygun hareket edilmelidir.
 • Çocuğun istediği renk ve süper kahraman gibi figürler varsa bunlara uygun desen seçilebilir.
 • Odanın aldığı ışık doğrultusunda gerektiğinde kalın ve ışık geçirmez perdelerin yanında gündüz ferah bir ortam sağlamak için ince tül perdeler tercih edilebilir.

Çocuk Odası için Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocuk odası için halı seçerken özellikle sağlıklı, kaliteli, canlı ve eğlenceli olmasına dikkat edilmelidir. Çocuk odası halısı odanın boyutlarına uygun olacak şekilde uyumlu ölçülerde olmalıdır. Özellikle ferah bir oda havası yaratmak için odanın aldığı ışığa da dikkat ederek renk seçimi yapılmalı, karamsar bir ortam yaratılmamalıdır.

Küçük çocuk odaları için leke tutmayan ve hijyenik halılar tercih edilebileceği gibi renk ve doku olarak sade düz ve açık renk bir halı seçilebilir. Çocuğun cinsiyetine göre figürlerin ve desenlerin yer aldığı bir halı da odanın genel havası ve renklerine uyumlu olacak şekilde tercih edilebilir. Büyük çocuk odaları için de desen ve renkler daha çok çocuğun tarzına ve isteğine göre tercih edilebilir. Kız çocuk odası dekorasyonu ve erkek çocuk odası dekorasyonu için odanın renk ve tarzına uyumlu olacak desen ve renklerde canlı ama natürel tonlar ve desenler halı seçiminde kullanılabilir.

Çocuk Odası için Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk odası dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan halı seçimini yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Antialerjik halılar tercih edilmelidir.
 • Halının kaydırmaz özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kolay yıkanabilen ve temizlenebilen özellikte olmalıdır.
 • Sağlık, güvenlik ve hijyen için halının sertifikası kontrol edilmeli kalite belgesi olmayan ürün alınmamalıdır.
 • Renk ve desenler odanın dekorasyonuna uygun olmalı ve çocuğun yaşına, cinsiyetine ve büyük çocukların zevkine hitap eden tarzda olmalıdır.

Çocuk Odasındaki Halı Boyutuna Nasıl Karar Verilir?

Genel olarak halı boyutu seçerken oda boyutuna göre duvarlardan itibaren 35 - 45 cm alan bırakılması gerekmektedir. Yatak, masa, gardırop gibi eşyaların yoğunluğu ve büyüklüğüne göre de halı boyutu yuvarlak veya dikdörtgen şekillerde tercih edilebilir. Küçük çocuk odası için çocukların yerde oyun oynadıkları düşünüldüğünde rahat oynayacakları alan kadar bir halı seçmek daha uygun olacaktır. Büyük çocuk odaları için de genellikle odanın büyüklüğüne göre kare halılar tercih edilebilmektedir.

Çocuk Odası İçin Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocuk odası için aksesuar seçimi yaparken öncelikle çocuğun yaşına göre güvenli olacak seçimler yapmaya dikkat edilmelidir. Özellikle bebek odalarında gereksiz ve tehlikeli olacak aksesuarlardan uzak durmak, oyuncak gibi eşyalar özenle seçmek gereklidir. Çocuk odası için aksesuar seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer konu ise odanın büyüklüğüdür. Küçük çocuk odası dekorasyon fikirleri değerlendirilirken fazla sayıda aksesuar seçimi yapmamaya özen gösterilmelidir. Gereksiz eşyalar ile odanın hareket alanı büyük ölçüde kısıtlanacaktır ve küçük çocuk odaları daha işlevsiz hale gelecektir. Büyük çocuk odaları için aksesuar seçimi de güvenli eşya ve aksesuarlar ile rahat hareket alanı sağlanarak odanın konseptine, rengine ve tarzına uygun olarak yapılabilir.

Küçük çocuk odası dekorasyonu ve aksesuar seçimi yapılırken kalabalık hissi yaratmamak çok önemlidir. Oyuncak ve hobi eşyaları gibi aksesuarları kullanılmadıkları zaman düzenli olarak saklayabilmek için saklama kutuları gibi aksesuarlardan faydalanılabilir. Seçilen aksesuarlar kolay temizlenebilir olmalı ve alerji gibi sorunlara karşı hijyenik olarak güvenilir olmalıdır. Çocuk odası aksesuarları hijyenik, dekoratif, sade ve işlevsel olmalı, çocuğun hızlı büyümesi ve gelişimi göz önünde bulundurularak uzun vadeli düşünerek tercihler yapılmalıdır.

Çocuk Odası için Aksesuar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk odası için aksesuar seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken adımlar şunlardır;

 • Odanın büyüklüğüne uygun olarak aksesuar yoğunluğu ve sayısı belirlenmelidir.
 • Odanın hareket alanını kısıtlayacak gereksiz aksesuarlar tercih edilmemelidir.
 • Çocuğun yaşı ve gelişimi dikkate alınarak ileriye dönük seçimler yapılmalıdır.
 • Renk seçimi odanın bütününe uygun olarak özellikle küçük çocuk odalarında sade olacak şekilde belirlenmelidir.
 • Aksesuarlar çocuklar için güvenli olacak kalite ve şekilde olmalıdır.
 • Kimyasal madde ve alerjen içermeyen, temizlenmesi kolay ve çocuğun yaşına uygun olarak tehlike içermeyen seçimler yapılmalıdır.
 • Odanın kullanımını pratik hale getirecek ve düzeni sağlayacak saklama kutuları gibi ek aksesuarlar kullanılmalıdır.
 • Çocuğun gelişimine katkı sağlayacak, yaratıcılığını ve hayal gücünü zenginleştirici türde aksesuarlar seçilmelidir.

Çocuk Odası için Boya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odası için boya seçimi yapılırken öncelikle odanın büyüklüğü ve aldığı ışık dikkate alınmalıdır. Boya türü yağlı boya gibi tiner içerikli değil, su bazlı olarak tercih edilmelidir. Boyanın kısa sürede kuruyan cinste ve kokusuz olması da çocuk sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca küf önleyici ve antibakteriyel boyalar da çocuk odaları için tercih edilebilir. Boya seçimi küçük odalar ve az ışık alan odalar için açık ve pastel tonlar tercih edilebilir. Büyük çocuk odaları için ise duvarlar desenli ve resimli olarak boyanabilir. Mobilya ve eşyaların renkleri de dikkate alınacak diğer unsurlardan biridir. Duvar rengi mobilyaların ve aksesuarların rengi ile uyumlu olmalıdır. Renkler dengeli bir şekilde dağıtılmalı canlı ve ferah renkler tercih edilmelidir. Çocukların hayal dünyası, yaratıcılıkları ve psikolojik gelişimleri için canlı renkler tercih edilmelidir. Çocuğun yaşına uygun renkler, figürler ve resimler duvar boyanırken kullanılabilir.

Güneş Almayan Çocuk Odası için Boya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Güneş almayan veya az güneş alan çocuk odaları için açık renk duvar boyaları tercih edilmelidir. Odanın ferah ve aydınlık görünmesi için açık pastel tonları, açık pembe, açık mavi ve krem rengi duvar rengi tercih edilebilir. Açık sarı tonları da odayı aydınlık ve ferah gösterecektir.

Küçük Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

Küçük çocuk odalarını dekore ederken öncelikle fazla ve gereksiz eşyadan uzak tutmak gerekir. Fazla sayıda eşya alanı daha küçük ve işlevsiz hale getirecek, odadaki hareket alanını kısıtlayacaktır. Odadaki renk tercihleri de açık ve tek renk olursa oda daha ferah ve geniş gözükecektir. Desen ve karakter resimleri kullanılacaksa bunlar ya sadece yerlerde, halılarda olmalı ya da sadece duvar veya perdelerde olmalıdır. Fazla aksesuardan kaçınmak ve gereksiz büyük eşyalardan uzak durmak da alan yaratmak adına doğru bir tercih olacaktır.

Küçük Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Küçük çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Duvarlarda, halılarda ve eşyalarda renk uyumuna dikkat edilmeli, fazla renkten ve desenden kaçınılmalıdır.
 • Desen ve figür kullanılacaksa bu belli sınırda tutulmalı tek bölgeye uygulanmalıdır.
 • Gereksiz eşya ve aksesuardan uzak durulmalıdır.
 • Çocuğun gelişimi ve gelişim hızına uygun olarak ileriye dönük eşyalar seçilmelidir.
 • Açık renkler tercih edilmelidir.